Pioneers in the industry, we offer rhodonite beads mala rhodonite rhodonite stone rhodonite gemstone, white howlite round beads stone howlite mala howlite bead mala howalite bead mala, red jasper mala jasper line jasper bead 108 red jasper jaap mala red jesper jap mala, evil eye bead string authentic evil eye bead evil eye bead nazar, amethyst cluster stone mala katela cluster mala jamuniya cluster mala and magnesite beads mala magnasite bead mala magnesite mala from India.
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Stone Name | Rhodonite |
| Size | 8mm |
| Cut | Plain |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Daily Use |
| Stone Type | Round |
| Color | White |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Chips Quantity | 108 |
| Packaging Type | Loose |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Gemstone |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Color | red |
| Shape | Round |
| Size | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Stone type | Natural |
| Use | Spiritual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Shape | Chips Beads |
| Color | Purple |
| Stone Name | Amethyst |
| Usage/Application | Jewelry |
| Stone Type | Natural |
| Packaging Type | Box Packing |
| Quantity Per Pack | 1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Stone Name | Magnesite |
| Size | 8mm |
| Cut | Plain |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Chips Quantity | 108 |
| Stone Name | Sodalite |
| Thickness | 8mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Color | Purple |
| Shape | Oval |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Daily Use |
| Packaging Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Chips Beads |
| Color | Purple |
| Stone Name | Amethyst |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 279 ct |
| Stone Type | Natural |
| Packaging Type | Loose |
| Quantity Per Pack | 29 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Packaging Type | Loose |
| Size | 8 mm |
| Shape | Round |
| Color | Purple |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Gender | Unisex |
| Occasion | Daily Wear |
| Gemstone Type | Natural |
| No of Beads | 108 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Stone Name | Rose Quartz |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Jewelry |
| Color | Pink |
| Cut | Round |
| Packaging Type | Loose |
| Origin | India |
| Packaging Size | Small |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| rose quartz japa mala |
| rose quartz jaap mala |
| rose quartz mala |
| rose quartz mala 108 beads |
| rose quartz mala original |
| rose quartz mala for women |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Pyrite |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Daily Use |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Stone Name | Angelite |
| Cut | Plain |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Green |
| Stone Name | Aquamarine |
| Size | 8MM |
| Cut | Plain |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 MM |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Size | 8 mm |
| Weight | Gemstone |
| Number Of Beads | 108 |
| Packaging Type | Box Packing |
| Usage/Application | Daily Use |
| Appearance | Raw |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Material | tone |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | White |
| Gemstone Material | Natural |
| Usage/Application | Healing |
| Shape | Round |
| Weight | 40 Gram |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Shape | Round |
| Purity | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Shape | Round |
| Size | 8MM |
| Material | Gemstone |
| Packaging Type | Loose |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Red |
| Stone Name | Aventurine |
| Cut | Plain |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 940 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gm |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Bead |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Red |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gm |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Bead |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Bead |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gm |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Bead |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Pink |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | selenite |
| Material | Gemstone |
| Color | white |
| Cut | cabachone |
| Usage/Application | Daily Use |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Box |
| State | Crystal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Tumble |
| Stone Type | Natural |
| Resistance To Fire | yes |
| Available Shapes | All Shapes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Jewelry |
| Gemstone Material | Lapis |
| Stone Type | Natural |
| Material | Gemstone |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Size | 4 to 12 mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Occasion | Daily Wear |
| Gemstone Type | Natural |
| Gender | Unisex |
Minimum order quantity: 1 Piece
| lapis beads |
| lapis lazuli beads |
| lapis lazuli crystal mala |
| lapis lazuli string |
| lapis lazuli mala |
| lapis mala |
| lapis stone malas |
| lajvart mala |
| lapis stone mala |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Green |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gm |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Bead |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Mala |
| Material | Crystals |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Chips Quantity | 108 |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Necklace |
| Shape | Round |
| Color | Blue Turquoise |
| Size | 4 to 12 mm |
| Material | Gemstone |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Gemstone Type | Natural |
| Occasion | Daily Wear |
| Gender | Unisex |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Red |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 Gram |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Daily Use |
| Size | 8mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| sulemani hakik mala |
| sulemani mala |
| sulemani mala hakik mala 108 |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Yellow |
| Size | 4 to 12 mm |
| Gemstone Type | Natural |
| Occasion | Daily Wear |
| Gender | Unisex |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Color | Brown |
| Size | 4 to 12 mm |
| Gemstone Type | Natural |
| Occasion | Daily Wear |
| Gender | Unisex |
| Cut | Plain |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Piece
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India