Providing you the best range of natural irani turquoise gemstone firoza irani firoja stone, blue irani firoza natural turquoise bracelet, blue evil eye hanging type, triple protection bracelet for unisex, natural yellow agate rough stone and dalmation crystal beads string with effective & timely delivery.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 40 |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type of Product | Hangings |
| Color | Blue |
| Size | 2, 3 & 4 Inch |
| Weight | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Material | Gemstone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | Free |
| Purity | 100 |
| Finishing | Raw |
| Shape | Uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Gemstone |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Round |
| Weight Gram | 20 |
| Finishing | Cabachon |
| Cut | Cabachon |
| Usage/Application | Healing |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Gemstone |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Name | Quartz |
| Bracelet Style | Beaded |
| Bead Size | 8 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Stone Name | golden rutile |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Golden |
| Cut | Round |
| Packaging Type | Loose |
| Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Purple |
| Quantity per Pack | 1 |
| Weight (grams) | 40 |
| Stone Name | Tiger Eye Purple |
| Beads Diameter | 8mm |
| Pack Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Round |
| Material | Gemstone |
| Weight Gram | 20 |
| Usage/Application | Healing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Round |
| Material | Stone |
| Weight Gram | 13gm |
| Finishing | finished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Green Tourmaline |
| Bead Shape | Round |
| Bead Size | 8 mm |
| Stone Color | Green |
| Treatment | Natural |
| Clarity Grade | Opaque |
| Bead Grade | AAA |
| Strand Length | 15 inch |
| Cut Type | Plain |
| Usage | Fine Jewellery, Malas, Luxury Craft, Healing, Astro Jewellery |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150 / pair Get Latest Price
| Base Material | Sterling Silver |
| Stone Type | Beads |
| Plating | Silver Plated |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Bead Size | 8 mm |
| Number Of Beads | 27 beads |
| Rudraksha Mukhi | 5 mukhi |
₹ 200 / pair Get Latest Price
| Base Material | Alloy |
| Stone Type | Beads |
| Plating | Silver Plated |
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Stone Name | Agate |
| Cut | Plain |
| Shape | Round |
| Material | Stone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
| Warranty | 100 |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Sterling Silver |
| Plating | Silver Plated |
| Style | Daily Wear |
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India