Pioneers in the industry, we offer amethyst reiki healing crystals amethyst tumble crystals, natural rainbow moonstone rough stone, selenite crystal tower, aura crystals bead bracelet, red haqeek bracelet red akeek bracelet and pyrite stone chips from India.
₹ 1400 / Kg Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Tumble |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | loose |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Healing |
| Color | White |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Uneven |
| intended use | healing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Shape | Octagon |
| Color | White |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Sphatik |
| Style | Plain |
| Ideal for | Women |
| Material | Stone |
| Finishing Type | Polished |
| Occasion | Daily |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Red |
| Gemstone Material | Haqiq |
| Weight | 25 Gram |
| Stone Type | natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Color | Golden |
| Material | Stone |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Stone Type | natural |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Size | Loose |
| Packaging Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | Stone |
| Color | Green |
| Product Code | 002 |
| Gemstone Name | Aventurine |
| Ideal For | Healing |
| Stone Name | Green Aventurine |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Color | Pink |
| Material | Stone |
| Usage/Application | Healing |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Color | Aquamarine |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Color | Green |
| Usage/Application | Healing |
| Product Code | 001 |
| Gemstone Name | Aventurine |
| Ideal For | Healing |
| Stone Name | Green Aventurine |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | Stone |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 1 kg |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Stone Name | Vesonite |
| Cut | Plain |
| Size | 8 MM |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Color | Green |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 25 Gram |
| Gemstone Material | Aquamarine |
| Shape | Round |
| Stone Type | Natural |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Selenite |
| Color | White |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 350 Gram |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Box Packing |
| Shape | Round |
| Purity | 100 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Selenite |
| Color | White |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 3 KG |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Packaging Type | Box Packing |
| Purity | 100 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Stone Name | Rose Quartz |
| Shape | Tower |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Pink |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Purple |
| Gemstone Type | Healing Crystal |
| Material | Stone |
| Packaging Type | Loose |
| Usage/Application | Healing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Grey |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Usage/Application | Healing Crystal |
| Packaging Type | Loose |
| Material | Stone |
| Size | 8mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Dark Green |
| Size | 8mm |
| Gemstone Type | Healing Crystal |
| Material | Stone |
| Packaging Type | Loose |
| Usage/Application | Healing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Stone Form | Carving |
| Cut | Faceted Cut |
| Shape | Freeform |
| Stone Grade | AAA |
| Treatment | Untreated |
| Color Tone | Medium Pink |
| Clarity | Semi Translucent |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Gemstone |
| Size | 8mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Bracelet Type | Elastic |
| Bracelet Material | Gemstone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Shape | Oval |
| Color | Purple |
| Stone Name | Amethyst |
| Usage/Application | Healing |
| Cut | Faceted |
| Weight | 300 Gram to 1 KG |
| Stone Type | Natural |
| Packaging Type | Loose |
| Quantity Per Pack | 1 |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | free |
| Purity | 100 |
| Finishing | Raw |
| Shape | Uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Stone Use | Natural |
| Material | Gemstone |
| Occasion | Healing |
| Color | Purple |
| Usage/Application | Healing |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | healing |
| Size/Dimension | 1 to 4 Inch |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Gemstone |
| Occasion | Daily |
| Packaging Type | Loose |
| Shape | Sphere |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | Free |
| Purity | 100 |
| Finishing | Raw |
| Shape | Uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | free |
| Purity | 100 |
| Finishing | Raw |
| Shape | Uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Brand | Tejvij And Sons |
| Color | red |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 1 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Inch |
| Usage/Application | Home |
| Color | Purple |
| Material | Amethyst |
| Carving Type | Hand |
| Finishing Type | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2600 / Kg Get Latest Price
| Color | Gray |
| Size | 100 |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Gemstone Material | Labradorite |
| Usage/Application | Healing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Material | Crystal |
| Color | Black |
| Size | 4 |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 8mm |
| Color | Pink |
| Quantity per Pack | 45 |
| Weight (grams) | 40 |
| Stone Name | Tiger Eye |
| Beads Diameter | 8mm |
| Pack Type | Loose |
| Stone Type | natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Jasper Type | Picture Jasper |
| Stone Type | Natural |
| Stone Form | Beads |
| Bracelet Type | Elastic |
| Size | 8MM |
| Stone Size | 8–10 mm |
| Usage | Vastu |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Healing |
| Weight | 25 Gm |
| Bracelet Material | Elastic |
| Grade | AAA |
| Stone Treatment | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Shape | Uneven |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Color | Brown |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1500 / Carat Get Latest Price
| Weight | 40 gm |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Gemstone |
| Color | Pink |
| Usage/Application | Healing |
| Packaging Type | Loose |
| Shape | Round |
| Purity | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Uneven |
| Weight | 100 gram |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | Free |
| Purity | 100 |
| Shape | Uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Crystal |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Hardness | 7 |
| Form | free |
| Purity | 100 |
| Shape | uneven |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Kg
Atul Kumar Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India