Offering you a complete choice of products which include tulsi mala bageshwar dham tulsi mala, kadam mala for jaap, natural shaligram beads mala, laal gunja mala red gunja seeds rosary pea seads mala, 108 bead devdaru mala and 14mm nepali rudraksha mala.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Bead Size | 8 mm |
| Size | 10 inches |
| Color | White |
| Length | 10 Inch |
| Material | Wooden |
| Bead Shape | Round |
| Number Of Beads | 108 |
| Weight | 20 Gm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Sandalwood |
| Size | 8mm |
| Color | Brown |
| Material | wood |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Number Of Beads | 108+1 |
| Packaging Type | Loose |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Jap |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Shaligram Name | Round Beads |
| Material | Stone |
| Size | 8 mm |
| Color | Black |
| Suitable For | Home |
| God Name | Laddu Gopal Statue |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Plant Form | Seedling |
| Color | Red |
| Seed Color | Red Black |
| Cultivation Type | Natural |
| Usage | Religious |
| Packaging Type | Poly Pouch |
| Drying Process | Sun Dried |
| Usage Part | Seed |
| Soil Type | Red Soil |
| Purity | 99 % |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Deodaar |
| Size | 8mm |
| Number Of Beads | 108 |
| Material | Woode |
| Color | Brown |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Adjustable Thread | No |
| Packaging Type | Loose |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Healing |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Bead Type | 5 Mukhi |
| No Of Beads | 54 Beads |
| Thread Material | Nylon |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Color | Yellow |
| Size | 8mm |
| Bead Shape | Round |
| Material | Turmeric |
| Number Of Beads | 108 |
| Packaging Type | Loose |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Bead Size | 5 mm |
| Size | 18 |
| Color | White |
| Length | 18 Inch |
| Material | Wood |
| Bead Shape | Oval |
| Number Of Beads | 109 |
| Weight | 20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Number of Seeds | 108 |
| Color | Brown |
| Shape | Oval |
| Material | Wood |
| Packaging Type | Loose |
| Usage/Application | Pooja |
| Beads Thickness | 10 mm |
| Mala Length | 26 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India