Pioneers in the industry, we offer lepidolite beads string, ruby natural bead 8mm size and amethyst chips beads amethyst uncut beads from India.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Purple |
| Stone Name | Lepidolite |
| Cut | Plain |
| Material | Gemstone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Natural Ruby |
| Bead Shape | Round |
| Bead Size | 8 mm |
| Stone Color | Red |
| Treatment | Unheated |
| Clarity Grade | Opaque |
| Bead Grade | AAA |
| Strand Length | 15 inch |
| Cut Type | Plain |
| Usage | Luxury Craft, Malas, Healing, Astro Jewellery, Fine Jewellery |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Natural Amethyst |
| Bead Shape | Chip |
| Bead Size | 4 mm |
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India