Pioneers in the industry, we offer natural morganite gemstone beads string, indian pyrite raw stone, gunmetal gemstone for ring, bloodstone gemstones loose stones, natural kyanite beads string and citrine tumble stone sunehla tumble stone from India.
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Stone Name | Morgonite |
| Cut | Plain |
| Material | Stone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Healing |
| Color | Golden |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
| Weight | 1kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Carat Get Latest Price
| Color | Dark Grey |
| Weight | 2 gm |
| Cut And Polish | polished |
| Finish | Finished |
| Gemstone Material | gunmettle |
₹ 50 / Carat Get Latest Price
| Color | Red |
| Size | 3 to 10 carat |
| Shape | Oval |
| Country of Origin | Made in India |
| Stone type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Stone Name | Kyanite |
| Cut | Plain |
| Material | Stone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3600 / Kg Get Latest Price
| Color | Yellow |
| Size | Tumble |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Weight | 1 |
| Moisture | No |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Stone Name | Sunghaite |
| Cut | Plain |
| Material | Gemstone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Type | Natural |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Carat Get Latest Price
| Gemstone Type | Natural sapphire |
| Color | Yellow |
| Carat Weight | 3.00 ct |
| Shape | Oval |
| Clarity Grade | Eye clean |
| Cut Style | Faceted |
| Origin | Ceylon |
| Treatment | Unheated |
| Certification | GIA |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 100 / Carat Get Latest Price
| Gem Type | Marium |
| Form | Loose Stone |
| Use | Astrology |
| Treatment | Natural |
| Shape | Oval |
| Weight | 5–9.99 ct |
| Clarity | Opaque |
| Certification | Uncertified |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Color | Golden |
| Size | uneven |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Moisture | no |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1300 / Kg Get Latest Price
| Color | Yellow |
| Size | 1 |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Weight | 1 |
| Moisture | No |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3600 / Kg Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Size | tumble |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Weight | 1 |
| Moisture | No |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Size | Odd |
| Usage/Application | Healing |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Weight | 1 |
| Moisture | No |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 50 / Carat Get Latest Price
| Weight | 3 to 20 carat |
| Color | Brown |
| Material | Gemstone |
| Size | ring size |
| Carat | 3 to 20 carat |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 1000 / Carat Get Latest Price
| Color | Green |
| Weight | 25 Gram |
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Bead Size | 8mm |
| Cut | Plain |
| Finish | Polish |
| Gemstone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Carat
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Shape | Tower |
| Color | Royal Blue |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Usage/Application | Healing |
| Gemstone Material | Natural |
| Shape | Round |
| Weight | 40 gram |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| State | Crystal |
| Grade | A |
| Usage/Application | Healing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Sea Green |
| Quantity per Pack | 1 |
| Weight (grams) | 40 |
| Stone Name | Tiger Eye |
| Beads Diameter | 8mm |
| Pack Type | Loose |
| Stone Type | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Loose |
| Gemstone Type | Crystal |
| Stone | Crystal Stone |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Packaging Type | Loose |
| Gemstone Type | Healing Crystal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Carat Get Latest Price
| Emerald Type | Zambian Emerald |
| Treatment | Minor Oil |
| Certification | GIA |
| Weight | 5–9.99 ct |
| Color Grade | Medium Green |
| Use | Astrology, Jewellery, Collection |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 1 Carat
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India