Leading Wholesale Trader of zodiac sign bracelets of natural crystals, sunghait black raw stone, stone bracelet for healing, saraphenite bead stone for bracelet, pyrite owl for wealth and lavender quartz beads for bracelet from Ghaziabad.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Cut | Plain |
| Material | Stone |
| Size | 8mm |
| Usage/Application | Helaing |
| Gemstone Type | Natural |
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100 |
| Finishing | Raw |
| Shape | irregular |
| Brand | Tejvij And Sons |
| Material | Stone |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | 7 Chakra |
| Style | Adjustable Thread |
| Bead Size | 8 mm |
| Stone Shape | Round |
| Material | Crystal |
| Purpose / Theme | Healing |
| Plating | No Plating |
| Closure Type | Stretchable |
| Stone Quality | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | saraphenite |
| Style | Adjustable Thread |
| Bead Size | 8 mm |
| Stone Shape | Round |
| Material | Gemstone |
| Purpose / Theme | Healing |
| Plating | No Plating |
| Stone Quality | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Stone Form | Raw Cluster |
| Color | Brassy |
| Stone Size | 40–50 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Name | Lavender Quartz |
| Bracelet Style | Beaded |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Length | 7 inches |
| Type | Rudraksha Bracelet |
| Rudraksha Type | 1to 14 Face |
| Purpose | Astrological |
| Stone Type | Round |
| Color | Brown |
| Weight Gram | 8.72 gm |
| Finishing | Finished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Name | Pyrite |
| Bracelet Style | Cuff |
| Bead Size | 8 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bead Size | 8 mm |
| Cut Type | Smooth |
₹ 200 / pair Get Latest Price
| Base Material | Silver Alloy |
| Plating | Silver Plated |
| Style | Daily Wear |
| Length | 8 inch |
| Design | Ghungroo |
| Occasion | Daily Wear |
| Set Content | Single Anklet |
| Gender | Women |
₹ 300 / pair Get Latest Price
| Base Material | Sterling Silver |
| Plating | Silver Plated |
| Style | Daily Wear |
₹ 300 / pair Get Latest Price
| Base Material | Sterling Silver |
| Plating | Silver Plated |
| Style | Daily Wear |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Crystal/Stone |
| Purpose | Money & Success |
| Color | Multi-color |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Silicone |
| Magnet Type | Pyrite |
| Magnet Placement | Single Magnet |
Atul Raghav (Partner)
Tejvij And Sons
17 A 304, Vasundhara
Ghaziabad - 201012, Uttar Pradesh, India